Aktualitātes

Augu aizsardzības nozare joprojām ir pārmaiņu procesā un izaicinājuma priekšā. Joprojām turpina samazināties pieejamie augu aizsardzības risinājumi lauksaimniekiem.

Turpinot samazināties legāli pieejamiem augu aizsardzības līdzekļiem (AAL), pastāv bažas, ka varētu pieaugt nelegālo un viltoto AAL izmantošana. Lai vērstu AAL lietotāju uzmanību, kopā ar Valsts augu aizsardzības dienestu un PVD Robežkontroles departamentu īstenojām kampaņas “STOP nelegālie AAL” un “Domā, ko tu pērc”. Kampaņas ietvaros AAL licenzētajās izplatīšanas vietās un valsts robežkontroles punktos izplatījām informatīvus un izglītojošus materiālus, ko var apskatīt asociācijas mājas lapā  http://laalruta.lv/lv/projekti/viltotie-un-nelegalie-aal. Piedalījāmies “Latvijas Avīzes” rīkotajā diskusijā par AAL, to lietošanas ierobežojumiem, vides drošību un nelegāliem un viltotiem AAL.  

Ņemot vērā, ka arvien vairāk AAL darbīgo vielu tiek izņemtas no aprites ES, joprojām atklāts un jutīgs jautājums ir par pesticīdu atliekvielu maksimālo līmeņa pieļaušanu pārtikas un lopbarības produktiem, kuri audzēti ārpus ES un nonāk ES tirgū.   Jautājums ir ne tikai par ES, bet arī Latvijas lauksaimnieku konkurētspēju.

Mūsuprāt, viens no efektīviem ilgtermiņa risinājumiem Latvijas iekšējā tirgus aizstāvēšanai un pārtikas drošībai būtu modernas un daudzpusīgas laboratorijas nodrošināšana, kas spētu kontrolēt un noteikt gan pesticīdu atliekvielu līmeni pārtikas produktos, jo īpaši produktiem no trešajām valstīm, gan arī veikt nepieciešamās analīzes AAL produktu sastāva pārbaudei. Pašreiz Latvijā nav iespējas veikt analīzes AAL produktu sastāva pārbaudei un paraugi tiek sūtīti uz citām ES valstīm.

Kā viens no labi padarītiem darbiem ir asociācijas mājaslapas izveide, kurā ikviens var atrast noderīgu informāciju un informatīvus un izglītojošus materiālus par un ap AAL un asociācijas aktivitātēm: http://laalruta.lv/lv/

Aizvadītajā gadā nozīmīgs notikums bija asociācijas organizētā ES Ziemeļu zonas tikšanās starp augu aizsardzības līdzekļu ražotāju un kompetento iestāžu pārstāvjiem, lai diskutētu par likumdošanas aktos noteiktām prasībām AAL novērtēšanai un reģistrācijai, veicinātu sadarbību un risinātu radušās problēmsituācijas. Tajā piedalījās pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas, Somijas, Zviedrijas un Norvēģijas.

Ņemot vērā pieaugošo sabiedrības pieprasījumu pēc ilgtspējīgas ES lauksaimniecības un pārtikas ražošanas, arvien vairāk un plašāk notiek diskusijas par bioloģiskiem risinājumiem un to attīstību, ko mudina arī daudzi politikas veidotāji un ieinteresētās puses.

Industrija uzņēmusies pārstāvēt arī dabiskas izcelsmes produktus, tādejādi atbalstot un veicinot integrēto augu aizsardzību un visaptverošu pieeju augu aizsardzības nodrošināšanā.

Industrija izstrādā un attīsta jaunus un efektīvus gan ķīmiskos, gan bioloģiskos risinājumus. Arī Latvijas tirgū ražotāju kompāniju piedāvājuma klāstā pamazām parādās bioloģiskie risinājumi. Tomēr jāņem vērā, ka tie vismaz tuvākajos gados pilnībā nevarēs aizstāt ķīmiskos AAL.

Aizejošais gads iezīmējās arī ar jaunu pagrieziena punktu uz politiskās skatuves ar Eiropas Komisijas izvirzīto vērienīgo mērķi klimata jomā, paziņojot par ES zaļo vienošanos, kas jāievieš dalībvalstīs jau līdz 2030.gadam. Šī zaļā vienošanās, kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros, skar arī augu aizsardzības nozari. Tā paredz pesticīdu lietošanas samazināšanu, bioloģiskās daudzveidības stratēģiju, aprites ekonomikas rīcības plānu un daudzas citas aktivitātes.

Kopumā nozare atbalsta Eiropas Komisijas centienus klimata jomā. Nozares mērķis ir palīdzēt nodrošināt drošus augu aizsardzības risinājumus ilgtspējīgai, efektīvai un modernai lauksaimniecībai.

Industrija apzinās, ka zinātne ir ļoti svarīga un nepieciešama, bet ne pietiekams nosacījums regulējošo jautājumu risināšanā un izšķirošu lēmumu pieņemšanā.

Ņemot vērā spēcīgo politisko un pilsoniskās sabiedrības atbalstu EK nospraustajiem mērķiem, nozarei sagaidāma daudz izaicinošāka vide. Jaunajā gadā noteikti būs ļoti svarīga veselīga dialoga veidošana sadarbībai ar ieinteresētajām pusēm, lai turpinātu risināt regulējošos jautājumus un veicinātu ilgtspējīgu un modernu lauksaimniecību.  


« Atpakaļ