Aktualitātes

Ir noslēgusies Eiropola koordinētā operācija “Silver Axe”, kas norisinājās jau piekto gadu. Šogad tika aizturēts divreiz lielāks nelikumīgo produktu daudzums, salīdzinot ar 2019. gadu. Operācija ir vērsta pret nelegālu un viltotu augu aizsardzības līdzekļu (pesticīdu) tirdzniecību. Tā norisinājās no 13. janvāra līdz 25. aprīlim, un tajā piedalījās 32 valstis.

Operācijas “Silver Axe” laikā tiesībaizsardzības iestādes veica pārbaudes uz sauszemes un jūras robežām, iekšzemes tirdzniecības un paku piegādes vietās, pārbaudot vairāk nekā 3000 tonnas pesticīdu. Kopumā tika uzsāktas 260 izmeklēšanas, arestētas divas personas un atsavinātas 1346 tonnas nelegālo pesticīdu. Pašlaik vēl turpinās 8 izmeklēšanas Beļģijā, Francijā, Vācijā, Polijā, Slovēnijā un Šveicē.

Eiropas pētījums lēš, ka šī nelegālā tirdzniecība ietekmē 10% līdz 14% no ES pesticīdu tirgus. Dažas organizētās noziedzības grupas, kas nodarbojas ar pesticīdu tirdzniecību, ir iesaistītas arī citās nelikumīgās darbībās, piemēram, cigarešu viltošanā un zāļu nelikumīgā tirdzniecībā.

Eiropas Savienībā spēkā esošie stingri reglamentētie nosacījumi augu aizsardzības līdzekļu (AAL) reģistrācijai jeb apstiprināšanai, kas balstīti uz jaunākajām zinātnes metodēm, nodrošina to, ka mūsu rīcībā esošie risinājumi augu kaitīgo organismu ierobežošanai atļautā lietojuma ietvaros ir droši cilvēkiem un apkārtējai videi. ES ir pasaulē visstingrākās prasības AAL novērtēšanai un lietošanai.

Tomēr nelegālie un viltotie AAL var apdraudēt cilvēku veselību un vidi.

Ļaunprātīga izmantošana nelegālo pesticīdu tirdzniecībā svārstās no viltotu vai nepareizi marķētu produktu tirdzniecības līdz aizliegto vielu, piemēram, hlorpirifosa, importam, kuram tika pievērsta īpaša uzmanība operācijas laikā.

Lai efektīvāk reaģētu uz apdraudējumiem, ko nodara nelegālo pesticīdu tirdzniecība,  tika izstrādāta Eiropas koordinēta pieeja.  Pēdējo piecu darbību laikā konfiscēto nelegālo pesticīdu kopējais daudzums ir 2568 tonnas. Šī nozīmīgā starptautiskā sadarbība un publiskā un privātā sektora kopīgie centieni ir bijuši izšķiroši operatīvo darbību panākumiem. Eiropols atbalstīja operācijas vispārējo koordināciju, veicinot informācijas apmaiņu un nodrošinot operatīvu un stratēģisku analītisko atbalstu.

Sadarbībai ar privāto sektoru un citām Eiropas un starptautiskajām organizācijām ir izšķiroša nozīme operācijas veiksmīgā īstenošanā. Tajā piedalījās EUIPO, Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF), Eiropas Komisijas Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāta DG SANTE, privātā sektora partneri “CropLife International” (CLI), “European Crop Protection Association” (ECPA) un “European Crop Care Association” (ECCA). Tajā apvienojās 32 valstis, no kurām 26 ES dalībvalstis (Austrija, Beļģija, Bulgārija, Horvātija, Kipra, Čehija, Dānija, Igaunija, Francija, Somija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Īrija, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija) un sešas valstis, kas nav ES dalībvalstis (Austrālija, Kolumbija, Šveice, Ukraina, Apvienotā Karaliste un Amerikas Savienotās Valstis).

Géraldine Kutas, ECPA ģenerāldirektore:

"Viltotu pesticīdu tirdzniecība ir klusi izaugusi par vienu no pasaulē ienesīgākajiem un vismazāk saprastajiem noziedzīgajiem uzņēmumiem. Tas nav tikai jautājums, kas jārisina mūsu uzņēmumiem, kuru produkti tiek viltoti. Šādi produkti rada risku veselībai un videi, jo šīs nelegālās vielas netiek pakļautas stingrajām drošības pārbaudēm, kas nepieciešams, lai tirgū laistu pesticīdus. Mēs esam gandarīti par operācijas Silver Axe panākumiem un esam pateicīgi Eiropolam, EUIPO, DG SANTE un OLAF par to, ka tie uzņēmās vadību šajā svarīgajā jautājumā.”

Vairāk skatīt Eiropola preses relīzē. 


« Atpakaļ